As much as there is to love about Guitar Center Lessons in Central Dallas, the best part of all may be that we're located inside a well-stocked Guitar Center store. That makes us a one-stop shop for everything musical, so when you come in for your first lesson you'll be able to pick up your starter instrument right on the spot. Hours run seven days a week, so it's easy to make a plan that works for you no matter how busy your schedule may be.
Practice playing individual notes. Holding down a string and producing a decent sound can sometimes be more challenging than it looks. If you don't hold down a string hard enough, you'll get a muted note and if you hold down the string too close to the fret your guitar will buzz. Practice picking in an up and down motion on your string with the other hand. Continue doing this until you feel comfortable moving up or down the neck to a different note. Practice playing the notes back and forth until you become comfortable strumming.
Learn how to read guitar tabs. Guitarists have their own system of music notation called guitar tablature, or guitar tabs for short. The basic idea is to look at each line in the "staff" of the tab in the same way you look at your guitar. Each line corresponds to a string, and each number tells you which fret to hold down when plucking that string. For example, to play this tab-notated lick from the Lynyrd Skynyrd song "Sweet Home Alabama," you would play two notes on the open D string, the B string at the third fret, the G string at the second fret, etc.[10]

Beginning Guitar Class - Open to all beginners age 13 and up, or intermediate players who want the review. Begins with holding and tuning your guitar, names of guitar parts, and quickly progresses to chords, scales, tabulature, and playing basic songs. A variety of styles are introduced to encourage students to explore and find the styles they like best. Classes are organized according to age and skill level, so it's an easy way to make new friends too. Classes start every month and may be repeated as often as you like. Cost is $70 per month (4 hours).
×