The average cost for guitar lessons is $40 per hour. Available for all ages and all skill levels of guitar playing, the pricing of individual or group guitar lessons can start as low as $20/hour. Teachers charge based on their location, years of teaching, levels of knowledge and expertise, and travel time (if applicable). Lessons can last from half an hour to a full hour, and are priced accordingly.
Semester Option - $120 per month half-hour / $200 per month full-hour. Semester students pay their first and last month's tuition upfront and are guaranteed no price increases for as long as they remain enrolled. Semester students agree to provide 30 days advance written notice to discontinue lessons, at which time their pre-paid final month's tuition is applied. Some months have 3 lessons and others have 5 lessons, with an average of 4 lessons per month. Semester tuition is PAID MONTHLY IN ADVANCE at the last lesson of each month.
Make-up Policy - 24 hour advance notice required to receive make-up credit. Make-up lessons may be either private or group lessons, based on your instructor's availability. If an instructor misses a lesson for any reason, a full cash credit will be applied to the following month's tuition. If you must miss a lesson, please be courteous and give your instructor as much advance notice as possible.
Though this decision can be based on preference, we think the best guitar for a beginner is the acoustic guitar. Classical guitars have a wider neck, which can be hard for younger students or physically smaller individuals to handle when learning guitar chords. Meanwhile, the electric guitar is designed to be played with an amplifier, which comes at an additional cost. Acoustic guitars are simple and require little to no additional equipment, making them ideal for beginner guitarists.
The average cost for guitar lessons is $40 per hour. Available for all ages and all skill levels of guitar playing, the pricing of individual or group guitar lessons can start as low as $20/hour. Teachers charge based on their location, years of teaching, levels of knowledge and expertise, and travel time (if applicable). Lessons can last from half an hour to a full hour, and are priced accordingly.
Now many people are going to ask about other brands, like why don’t I suggest Gibson guitars? It really is a personal taste thing, and it’ll ultimately depend on yours. Perhaps by the style of music you play or the artists you admire. For me, Fender guitars represent the best in quality and feel. Many Gibson style guitars have fatter necks, bigger frets, are heavy, and feel and sound “muddy” to me, whereas the feel of a Stratocaster– light, slender, classic– feels, plays, and looks fast.  :)

Learn barre chords. Barre chords, or movable chords, are extremely useful for starting to play songs. In a barre chord (sometimes shortened to "bar chord"), the index finger of your fretting hand "bars" all the notes at a single fret. To play an F, which is the barre chord in first position, you bar all the notes on the first fret with your index finger and play what is essentially the shape of the E chord moved one step up the neck, with your middle, ring, and pinkie.[8]

Minutes 30-60. Practice making the basic 5 shapes. This is probably the hardest part. You gotta put your head down for 30 minutes and remember the chords that are demonstrated below. Once you start getting these shapes down, adding to your portfolio will be easy. You can even experiment with adding and removing fingers– you’ll find a lot of cool sounds here and you’ll continue to discover these for years to come.
Beginning Guitar Class - Open to all beginners age 13 and up, or intermediate players who want the review. Begins with holding and tuning your guitar, names of guitar parts, and quickly progresses to chords, scales, tabulature, and playing basic songs. A variety of styles are introduced to encourage students to explore and find the styles they like best. Classes are organized according to age and skill level, so it's an easy way to make new friends too. Classes start every month and may be repeated as often as you like. Cost is $70 per month (4 hours).
×